VOS/ABB, Vereniging van Openbare en Algemeen Toegankelijke Scholen

Als het gaat om goed onderwijs

tip a friend print pagina
PO / VO

'Krimp vereist extra investering van 5 miljard'

4 oktober 2010

Platteland heeft te maken met krimp

Er is circa 5 miljard euro nodig om de bevolkingsdaling op het platteland op te vangen. Het extra geld is onder meer noodzakelijk om het onderwijsaanbod en de onderwijskwaliteit op het platteland op peil te houden. Dat stelt het samenwerkingsverband P10 van tien grote plattelandsgemeenten.

De P10 presenteren binnenkort een handreiking om in het kader van demografische krimp passend beleid te ontwikkelen. Er is volgens de P10 behoefte aan nieuw en onorthodox beleid. Om dit goed van de grond te krijgen, zal in de komende 25 jaar ongeveer 5 miljard euro nodig zijn.

Een groot deel van dit geld zal nodig zijn om overbodig geworden woningen te slopen. Als naar het onderwijs wordt gekeken, dan zal er geld nodig zijn om bijvoorbeeld schoolbusjes tussen plattelandskernen te laten rijden. Het is volgens de P10 onhaalbaar om alle bestaande scholen open te houden.

Het kernbegrip voor oplossingen van de krimpproblematiek is multifunctionaliteit. Zo zouden er in één gebouw zowel onderwijs- als andere (dorps)voorzieningen kunnen worden geplaatst. Gedacht wordt aan zorg voor senioren en faciliteiten voor de plaatselijke muziekvereniging.

Foto: gemeente Goes


Naar boven