Door: drs. Martin van den Bogaerdt
OCW stelt voorwaarden aan borg voor schoolboeken
Het ministerie van OCW heeft voorwaarden gepubliceerd, waaraan scholen in het voortgezet onderwijs moeten voldoen als zij aan ouders borg willen vragen voor het gebruik van schoolboeken. De negen voorwaarden moeten voor scholen en ouders helderheid verschaffen over de wettelijke status van de borg.
Het ministerie stelt voorop dat scholen voor voortgezet onderwijs zelf bepalen of zij een borgregeling treffen. Ook bepalen zij de manier waarop zij dat doen, maar daarbij gelden de volgende uitgangspunten:
* Bij de start van het onderwijsleerproces moet de leerling beschikken over het voorgeschreven lesmateriaal.
* De school mag een borg voor de schoolboeken vragen.
* De borg voor schoolboeken is vrijwillig.
* Om borg te vragen, is de instemming van de oudergeleding van de medezeggenschapsraad (MR) nodig.
* De beslissing van de MR bindt een individuele ouder niet.
* Ouders moeten individueel en expliciet de keuze voor borg voorgelegd krijgen, wat betekent dat ouders een actieve keuze moeten maken als zij aan de borgregeling willen deelnemen.
* Als een individuele ouder heeft ingestemd met de borg onder de bovenstaande voorwaarden, mag de school naleving van de aldus ontstane borgovereenkomst afdwingen.
* Als een individuele ouder heeft aangegeven de borg niet te willen betalen of geen keuze voor borg kenbaar gemaakt heeft, hoeft deze ouder verder geen actie te ondernemen om de borg niet te betalen.
* De school is en blijft verantwoordelijk voor de bovenstaande zaken, ook als zij de daadwerkelijke werkzaamheden uitbesteedt aan bijvoorbeeld een boekenleverancier.
Klik hier voor meer informatie in de rubriek Vraag en Antwoord op de website van het ministerie van OCW.



