VOS/ABB, Vereniging van Openbare en Algemeen Toegankelijke Scholen

Als het gaat om goed onderwijs

tip a friend print pagina
PO / VO

Pleidooi voor herinvoering ouderlijk initiatiefrecht

22 juni 2011

Het ouderlijk initiatiefrecht voor het openbaar primair onderwijs moet opnieuw worden ingevoerd. Dat kan de positie van het openbaar onderwijs in het Nederlandse onderwijsbestel versterken. Dit advies staat in het eindrapport 'Vrijheid van stichting'.

Het onderzoeksrapport is in opdracht van het ministerie van OCW opgesteld door de hoogleraren Pieter Huisman (foto) van de Erasmus Universiteit Rotterdam, Paul Zoontjens van de Universiteit van Tilburg, Miek Laemers van de Vrije Universiteit in Amsterdam en emeritus hoogleraar Dick Mentink van de Erasmus Universiteit. Het rapport is aangeboden aan minister Marja van Bijsterveldt en de Tweede Kamer.

De onderzoekers schrijven in het kader van de gewenste herinvoering van het ouderlijk initiatiefrecht voor het openbaar primair onderwijs, dat ouders er belang bij hebben om bij stichting van een school op grond van opvoedkundige of pedagogische opvattingen te kunnen kiezen voor bijzonder of openbaar onderwijs. Ook voor het voortgezet onderwijs zou het initiatiefrecht een stevigere wettelijke basis moeten krijgen.

In het rapport staat verder dat de wetgever zou moeten garanderen dat, in het belang van de ouders, er voldoende onderwijskundige differentiatie is tussen openbare scholen. 'Het huidige overheidsbeleid om openbare scholen de ruimte te geven om in hun onderwijs en andere activiteiten aan te sluiten bij de voorkeuren van ouders dient daarom te worden gecontinueerd', aldus de onderzoekers.

Verder stellen zij dat de stichtings- en opheffingsnormen specifiek voor het openbaar onderwijs omlaag moeten. Hiermee zou recht worden gedaan aan de grondwettelijke norm van de alomtegenwoordigheid van openbaar onderwijs.

Klik hier voor de online versie van het rapport.


Naar boven