De definitieve regeling bekostiging WPO en WEC 2025 is gepubliceerd. Deze regeling gaat over de bekostiging van het primair onderwijs in het kalenderjaar 2025.
De volgende punten zijn van belang:
- Aanpassing van de bedragen met +5,176% als gevolg van de indexatie van de personele bekostiging.
- De personele bekostiging bedraagt 89,15% van de totale bekostiging. Dit betekent dat de indexatie van de personele bekostiging is vastgesteld op circa 5,44%. De materiële indexatie over 2025 was reeds in het najaar van 2024 in de bedragen verwerkt.
- Om de loonsverhoging van de CAO PO te dekken was er een indexatie op de personele bekostiging nodig van minimaal 3,55%. Nu de indexatie circa 5,44% is, adviseren wij om het verschil (ca. 1,89%) te reserveren aangezien dit budget gebruikt wordt door de CAO-partijen voor nieuwe afspraken voor bijvoorbeeld een nieuwe CAO.
- In het bedrag per leerling zijn twee budgetten opgenomen:
- Werkdrukmiddelen: basisonderwijs € 335,72 per leerling, speciaal basisonderwijs € 503,58 per leerling en (voortgezet) speciaal onderwijs € 671,44 per leerling.
- Cultuureducatie: € 19,94 per leerling.
- Naast de indexatie is het bedrag per leerling in het voortgezet speciaal onderwijs verhoogd met ongeveer € 15 per leerling. Dit hangt samen met het wetsvoorstel “Van school naar duurzaam werk”. Dit wetsvoorstel treedt naar verwachting in werking in 2026 en verplicht vso-scholen om gedurende 2 jaar aanvullende loopbaanbegeleiding te verzorgen voor leerlingen die van school zijn gegaan en hierom verzoeken. Vooruitlopend hierop is besloten om al in 2025 extra bekostiging hiervoor toe te kennen.
Voor de aanvullende loopbaanbegeleiding is vanaf 2026 structureel € 900 duizend beschikbaar. Dit komt neer op ongeveer € 22,50 per leerling. - Bij de aanvullende bekostiging voor nieuwkomers zijn 2 verblijftitels met de codes 33 en 34 toegevoegd aan de tabel met verblijftitels. Doorgaans verblijft een persoon met één van die verblijftitels langer dan 5 jaar in Nederland. In uitzonderlijke gevallen blijkt dat een kind met één van die verblijfstitels korter dan 5 jaar in Nederland verblijft. Daarom moet het schoolbestuur bij leerlingen met deze verblijfstitel zelf bepalen of de leerling een asielzoeker of overige vreemdeling is.
- In art. 1a van de Regeling overgangsbekostiging vereenvoudiging bekostiging WPO en WEC wordt het percentage aangepast van 6,28% naar 11,38%.
Voorgezet onderwijs
De indexatie op de personele bekostiging is in het voortgezet onderwijs gelijk aan het primair onderwijs. Daarom is nu duidelijk dat de indexatie op de personele bekostiging in het vo ook ca. 5,44% zal zijn. De verwachting is dat de bekostigingsregeling voor het vo vóór half juli wordt gepubliceerd.