De Inspectie van het Onderwijs heeft signalen binnengekregen dat niet alleen middelbare scholen, maar ook basisscholen te maken hebben met ‘vuurwerkgerelateerde incidenten’. Dat meldt staatssecretaris Mariëlle Paul in antwoord op Kamervragen over de handel in illegaal vuurwerk in scholen.
In november meldde de NOS dat jongeren vrij eenvoudig aan illegaal vuurwerk kunnen komen en dat er op veel middelbare scholen zelfs in wordt gehandeld. Uit een inventarisatie door NOS Stories komt naar voren dat leerlingen van 275 scholen voor voortgezet onderwijs aangeven dat handel in illegaal vuurwerk bij hen op school voorkomt.
VVD-Kamerlid Arend Kisteman wilde van de staatssecretaris weten of dit probleem alleen in het voortgezet onderwijs speelt. Dat is niet het geval, zo blijkt uit de reactie van Paul. Zij meldt dat bij de Inspectie van het Onderwijs enkele signalen zijn binnengekomen dat ook basisscholen ermee kampen.
Zorgplicht veiligheid
De staatssecretaris wijst er in haar antwoorden op dat scholen moeten zorgen voor een veilige leeromgeving. Die zorgplicht betekent volgens haar dat scholen, eventueel in samenwerking met de politie en de gemeente, actie moeten ondernemen als er wordt gehandeld in vuurwerk.
Ook benadrukt Paul dat ouders en verzorgers hierin een belangrijke rol hebben. Zij moeten voorkomen dat kinderen en jongeren illegaal vuurwerk in hun bezit krijgen, verhandelen of afsteken. ‘Ook als ouder moet je een goed voorbeeld geven. Het inkopen, verhandelen of afsteken van illegaal of zwaar vuurwerk is hier geen onderdeel van.’