De gemeente Den Haag laat kinderen die vanwege levensbeschouwelijke bezwaren van hun ouders thuisonderwijs krijgen, terugkeren naar school. Dat meldt de NOS. Nieuwe aanvragen voor vrijstelling van de leerplicht op deze grond worden niet langer toegekend.
Uitspraak Hoge Raad
De maatregel sluit aan bij de uitspraak van de Hoge Raad van 21 april. Daarin is bepaald dat vrijstelling alleen in zeer uitzonderlijke situaties mogelijk is, wanneer openbaar onderwijs binnen redelijke afstand niet voldoet aan de eisen van objectief, kritisch en pluralistisch onderwijs.
Wij zien het besluit van gemeente Den Haag als een logisch gevolg van de uitspraak. Wij pleiten al langer voor de afschaffing van vrijstellingen van de leerplicht.
De uitspraak bevestigt volgens ons dat openbaar onderwijs de basisvoorziening is binnen het Nederlandse stelsel en toegankelijk is voor alle leerlingen, ongeacht achtergrond, geloof of levensovertuiging.
Karen Peters, lid college van bestuur van De Haagse Scholen: “Als Haags bestuur voor openbaar onderwijs herkennen en onderstrepen wij het belang van het recht op onderwijs voor alle kinderen, ongeacht afkomst, overtuiging of achtergrond. School is de plek waar kinderen leren bewust en respectvol met elkaar en met de wereld om te gaan en waar ze de vaardigheden ontwikkelen die ze nodig hebben om mee te kunnen doen in de maatschappij.”
Belang van openbaar onderwijs
VOS/ABB benadrukt het belang van openbaar onderwijs als plek waar kinderen elkaar ontmoeten en samen leren. In die gezamenlijke context ontwikkelen zij zich in interactie met anderen, waarbij socialisatie en persoonsvorming samenkomen. Dat maakt openbaar onderwijs tot een belangrijke plek voor de ontwikkeling van burgerschap en het leren omgaan met verschillen in de samenleving.
Bij thuisonderwijs op basis van levensbeschouwelijke vrijstellingen is beperkt zicht op de inhoud en kwaliteit van het onderwijs.