De vertrouwensinspecteurs van de Inspectie van het Onderwijs zien opnieuw een toename in het aantal dossiers. Vorig schooljaar zijn er in totaal 2317 dossiers geregistreerd. Dit zijn er 165 meer dan in 2022-2023 en 574 meer dan in 2021-2022. De stijging doet zich vooral voor in het primair en voortgezet onderwijs.
Onder andere het aantal dossiers over psychisch geweld nam toe. Daarbij gaat het steeds vaker over ernstig en langdurig pesten. De inspectie noemt het zorgelijk dat het scholen waar sprake is van psychisch geweld, zoals pesten, onvoldoende lukt om de verstoorde groepsdynamiek door dit psychisch geweld te doen stoppen.
De inspectie constateert ook steeds ernstigere vormen van fysiek geweld, zowel in het primair als voortgezet onderwijs. Vorig schooljaar werden 185 gevallen geregistreerd van (zware) mishandeling, soms met blijvend letsel als gevolg. Hierbij meldt de inspectie hierbij dat niet het niet op tijd herkennen, erkennen en aanpakken van pesten kan leiden tot escalaties, zoals vechtpartijen en mishandelingen.
Het goede nieuws is dat er in 2023-2024 ten opzichte van het schooljaar daarvoor wel minder dossiers waren die betrekking hadden op seksueel geweld.